Kompletne linie do wtrysku ciekłego silikonu LSR

Kompletne linie do wtrysku ciekłego silikonu LSR

Rewolucyjne rozwiązanie problemu zbalansowania.
 
System EasyBalance jest urządzeniem, które umożliwia wielokomponentowy wtrysk ciekłego silikonu na maszynach standardowych (do przetwórstwa tworzyw termoplastycznych czy gumy) jak również wielokomponentowy, wielokolorowy obtrysk ciekłym silikonem LSR detali z tworzyw termoplastycznych. W swojej strukturze i mechanizmie działania jest to system prosty i ekonomiczny.

W tradycyjnym wtrysku wielokomponentowym tworzyw termoplastycznych doskonale wyważony układ wtryskowy nie zawsze jest warunkiem wystarczającym, aby zapewnić idealne zrównoważenie wagi między różnymi gniazdami, wynikać to może z różnic w poziomach temperatury. Czasami nawet kilka stopni różnicy między strefami chłodzenia może prowadzić do niezgodności masy pomiędzy detalami. Jest to jeden z powodów, dlaczego po fazie wtrysku jest zawsze faza docisku.

Niestety, w procesie wtryskiwania tworzyw sztucznych nie zawsze jest możliwe stosowanie fazy utrzymania po wtryśnięciu tworzywa. Niektóre materiały, nie mogą być zagęszczane z uwagi na ich właściwości. Jest tak w przypadku tworzyw spienionych (polimery wypełnione są poroforami), jak również w zakresie tworzyw  termoutwardzalnych oraz w przypadku ciekłego silikonu (LSR).
Właśnie aby umożliwić prawidłowe formowanie także w przypadku wymienionych wyżej tworzyw, w których zbalansowanie gniazd wtryskowych w formie, nie jest łatwe, opracowaliśmy specjalny system wtrysku zbalansowanego "system EasyBalance".
 
SYSTEM EasyBalance jest dedykowany szczególnie do przetwórstwa ciekłego silikonu (LSR), gdzie problemy zbalansowania między gniazdami, dokładność i powtarzalność są niezmiernie istotne.

Zalety systemu EasyBalance LSR:

 
 •  IDEALNE ZBALANSOWANIE

  Konstrukcja Systemu EasyBalance zapewnia idealne zbalansowanie pomiędzy gniazdami formującymi bez względu na ich ilość i układ. Wtrysk/obtrysku odbywa się bezpośrednio ze specjalnie skonstruowanych, chłodzonych dysz eliminując konieczność balansowanie reologicznego w formie.

 •  RÓŻNE OBJĘTOŚCI JEDNOCZEŚNIE

  W przypadku wtrysku detali wielokolorowych/ wielokomponentowych (wtrysk kilku komponentów ciekłego silikonu o różnych wartościach SHORE czy różnych kolorów LSR do jednego gniazda formującego) istnieje możliwość idealnego zbalansowania każdego koloru/komponentu. Objętość detalu (gniazda formującego) jest sumą objętości z każdego tłoczka z różnym kolorem.

 •  JEDNOCZESNY WIELOKOLOROWY WTRYSK LSR

  System pozwala na wtrysk detalu różnokolorowego w jednym procesie produkcyjnym i w jednym cyklu. Możliwy jest synchroniczny lub asynchroniczny wtrysk wielu kolorów bez konieczności przezbrajania systemu lub dokładania dodatkowych opcji. Wybór ilości komponentów i poszczególnych faz wtryskiwania odbywa się poprzez niezależny sterownik systemu EASY BALACE.

 •  MOŻLIWOŚĆ ZAINSTALOWANIA SYSTEMU NA WTRYSKARCE DO TWORZYW TERMOPLASTYCZNYCH BĄDŹ GUMY

  System Easy Balance został tak skonstruowany aby mógł być zainstalowany na każdej, standardowej wtryskarce do przetwórstwa tworzyw termoplastycznych czy gumy bez względu na konfigurację układu zamykania, czy konstrukcję maszyny. System mocowany jest do formy wtryskowej bądź do stołów wtryskarki. Połączenie urządzenia wraz z maszyną realizowane jest przez złącze EUROMAP 67/12. System Easy Balance nie wymaga użycia cylindra wtryskowego wtryskarki, materiał jest podawany bezpośrednio przez układ podająco-dozujący.
   

SYSTEM EASYBALANCE
LINIA EASYBALANCE
DYSZA PONY LSR
ELEMENTY SKŁADOWE:

System Easy Balance składa się z następujących elementów:

- X szt. linii wtryskowych EasyBalance
- układ zamykania formy (na wtryskarce lub prasie)
- zimnokanałowa wymienna część formy
- zimnokanałowa dysza Pony LSR
- sterownik

Charakterystyka:

Efektywność totalna
EasyBalance jest przystosowany do objętościowego dozowania i transferu do gniazd formy dokładnie wymaganej dawki materiału, niezbędnej do wyprodukowania detalu. Proces ten odbywa się przez szereg zbiorników dozujących.
 
Napełnianie oraz opróżnianie zbiorników dozujących odbywa się zgodnie z zasadą FIFO (First In First Out). W praktyce wygląda to tak, że materiał, który pierwszy wchodzi do zbiornika, jest w pierwszej kolejności wtryskiwany (co ogranicza do minimum czas przebywania tworzywa w układzie), a zatem minimalizuje ryzyko degradacji tworzywa bądź jego wulkanizację.
Każdy zbiornik dozujący połączony jest z układem podawania niskiego ciśnienia oraz z układem dozowania masterbatcha. W ten sposób każde gniazdo może być wypełnione tworzywem o innym kolorze.

Należy podkreślić, że system nie wymaga użycia cylindra wtryskowego wtryskarki - materiał może być podawany przez układ niskiego ciśnienia. Umożliwia to formowanie LSR na maszynie do formowania wtryskowego tworzyw termoplastycznych czy gumy, obojętnie w jakiej konfiguracji układu zamykania (pionowej czy tez poziomej).
Prostota przede wszystkim
System EasyBalance został tak skonstruowany, aby zapewniał nie tylko łatwe zbalansowanie czy intuicyjną obsługę, ale również, aby był prosty w montażu i czyszczeniu.
Urządzenie może być elastycznie dostosowywane do aktualnych wymagań produkcyjnych (poprzez dostosowanie do mniejszej liczby gniazd, innej dawki materiału, czy też innych dawek dla poszczególnych gniazd z dokładnością do 0,1 ml). 
EasyBalance jest napędzany przez bezszczotkowe serwonapędy z łożyskami kulkowymi i kontrolowany przy użyciu szafy sterowniczej z panelem dotykowym.
Sterowanie systemu umożliwia ustawienie wszystkich parametrów potrzebnych do prawidłowego formowania: momentu wtrysku i dozowania, czasu zamknięcia i otwarcia kanałów, czasu chłodzenia, prędkości wtrysku i dozowania.

Korzystanie z pełnej gamy walorów urządzenia EasyBalance podnosi jakość oraz zwiększa możliwości użytkowe detali dwukomponentowych (obtrysk tworzyw termoplastycznych), przede wszystkim w tych aplikacjach, gdzie ważna jest estetyka czy odporność termiczna. Wprowadzenie obtrysku ciekłym silikonem nie komplikuje konstrukcji formy i jest szczególnie uzasadnione ekonomicznie w przypadku cienkich warstw obtrysku. Przypomnijmy, że LSR jest dozowany w temperaturze ok. 18 / 20°C i dopiero po zimnym wtrysku następuje wulkanizacja. W przypadku cienkich warstw obtrysku temperatura tworzywa termoplastycznego z wtrysku głównego bywa wystarczająca do wulkanizacji warstwy ciekłego silikonu. Sam czas wulkanizacji mieści się zazwyczaj w czasie chłodzenia głównego termoplastycznego komponentu.

ZRZUTY EKRANÓW STEROWNIKA:

Przykładowe zastosowania


Jedna linia Easy Balance zamontowna na płycie montażowej z wymienną wkładką formującą.

Cztery linie Easy Balance zamontowane na wspólnej płycie montażowej z czterema wymiennymi wkładkami formującymi.
Dwie linie Easy Balance zamontowane na wspólnej płycie montażowej. Każda linia obsługuje cztery gniazda formujące.

Po prostu EasyBalance System.
Herzog
Negri Bossi
BrixiaPlast
Cosberg
Guzzini
Sytrama